Upplands Väsby får en ny simanläggning. Anläggningen ska ha samma ambitionsnivå som nuvarande Vilundabadet och placeras i Vilundaparken. Det beslutade kommunstyrelsen nyligen.
Beslutet innebär att kommunen nu tar ett viktigt steg mot att förverkliga tankarna på en helt ny simanläggning i Vilundaparken. Exakt lokalisering kommer att utredas vidare utifrån bästa ekonomiska och markmässiga förutsättningar, skriver kommunstyrelsen i sitt beslut.
– Vilundabadet är populärt men har alltför fort slitits ut. Vi bedömer det som nödvändigt och mest kostnadseffektivt att bygga en helt ny anläggning. Vi kommer att jobba vidare med en hållbar lösning som innebär att den nya anläggningen kan bli till glädje för generationer av stora och små Väsbybor, säger kommunstyrelsens ordförande Mathias Bohman.
Vilundabadets framtid började utredas 2022 efter att man konstaterat skador i fasad och golv runt och i bassänger, läckage i yttertak och brister i reningsanläggningen. Vilundabadet dimensionerades för 150 000 besökare per år, men det verkliga antalet registrerade besök har varit betydligt fler. Det, tillsammans med brister i konstruktionen, ses som en bidragande orsak till de skador som påträffats.
Den sammantagna investeringskostnaden för en ny simhall i kommunens ägande beräknas till omkring 375 miljoner kronor. Ytan kommer att maximalt uppgå till 6 800 kvadratmeter.
Vid sammanträdet beslutade kommunstyrelsen att den nya simhallen ska innehålla följande funktioner:
- En 25-metersbassäng med godkända tävlingsmått och startpallar med tidtagning, samt yta för läktare likt kapaciteten i Vilundabadet.
- Två undervisningsbassänger och familjebad motsvarande nuvarande Vilundabadet.
- Övriga befintliga funktioner såsom cafeteria, gym, gruppträningsytor och motsvarande dagens kapacitet ska utredas med målsättningen att motsvara nuvarande Vilundabadet.
Steget mot en helt ny simanläggning har tagits med stöd över blockgränsen.
– Vilundabadet har gjort sitt. Nu tar vi gemensamt ansvar för beslut om den bästa vägen framåt. Väsbyborna ska ha en simhall av bra kvalitet och barnen i Väsby ska även i fortsättningen ha möjlighet till simundervisning. Det är inte en valbar möjlighet utan ett måste, säger oppositionsråd Oskar Weinmar.
Kommunstyrelsen gav också tjänstepersoner i uppdrag att återkomma med placeringsförslag, ytuppskattning, tidsplan och indikation på kostnader för den nya simanläggningen senast i början av juni.
Vid kommunstyrelsens sammanträde togs inget beslut om den fastighet som inrymmer nuvarande Vilundabadet. Möjligheter att bygga om lokalerna till andra ändamål utreds och ett beslut om fastighetens framtid tas längre fram.
Källa: Upplands Väsby